ایمن رمزنگار

امضای دیجیتال چیست و چه تفاوتی با گواهی دیجیتال دارد؟

تفاوت امضای دیجیتال با گواهی دیجیتال

در مورد مفهوم امضای دیجیتال و گواهی دیجیتال سردرگمی وجود دارد. به هر حال ، آنها هر دو اقدام امنیتی هستند و هدف هر دو یکسان است ، بنابراین قابل درک است که مردم فکر کنند مترادف هم هستند.

با این وجود ، تفاوت های اساسی بین امضای دیجیتال و گواهینامه های دیجیتال از نظر اجرایی و هدف وجود دارد. در این مقاله ، توضیح خواهیم داد که امضای دیجیتال چیست و چگونه با گواهینامه های دیجیتال کار می کند.

امضای دیجیتال چیست و چگونه کار می کند؟

Digital Signature ابزاری است برای تأیید اینکه یک سند یا معامله دریافت شده توسط فرستنده بدون دخالت شخص ثالث تولید و ارسال شده است. به گیرنده اطمینان می دهد که سندی که دریافت کرده اند دستکاری نشده است به عبارتی اصالت را تضمین می کند.

امضای دیجیتال چگونه انجام می شود؟

از استاندارد Digital Signature Standard (DSS) برای انجام امضاهای دیجیتالی استفاده می شود. استاندارد DSS توسط موسسه ملی استاندارد و فناوری (NIST) به عنوان استاندارد پردازش اطلاعات صادر شد.

دلایل استفاده از امضای دیجیتال

  • اصالت: امضاهای دیجیتالی می توانند به گیرنده اطمینان دهند که پیام از طرف فرستنده صحیح ارسال شده است. این اطمینان در معاملات مالی بسیار مهم است.
  • یکپارچگی: پیام های ارسالی اغلب ممکن است توسط شخص دیگری دستکاری شود تا معنای اصلی آنها تغییر کند. با استفاده از امضای دیجیتال ، هرگونه تغییر در پیام باعث بی اعتبار شدن امضا می شود. این به گیرنده اطمینان می دهد که پیام تغییر نکرده است.
  • پاسخگویی: هنگامی که از امضای دیجیتال برای انتقال پیام یا سندی استفاده شد ، فرستنده نمی تواند ادعا کند که آن را ارسال نکرده است. به همین ترتیب ، امضاهای دیجیتالی عدم انکار را تضمین می کنند.

گواهی دیجیتال چیست و چگونه کار می کند؟

گواهینامه های دیجیتال در اصل کارت شناسایی دیجیتالی هستند. آنها پس از تأیید دقیق هویت فرد و اطمینان از مطابقت با کلیه الزامات گواهی ، توسط ارگانهای خاص دولتی یا مقامات صدور گواهینامه صادر می شوند. گواهینامه های دیجیتال اساساً برای تأیید هویت مالک هنگام ارائه به دیگران استفاده می شوند.

وقتی سندی با یک گواهینامه دیجیتال امضا می شود ، می توان اصالت طرف اطمینان را تضمین کرد زیرا سازمان صدور گواهینامه وظیفه خود را در تأیید هویت فرد انجام داده است.

چگونه می توانم گواهی دیجیگواهی امضا سامانه جامع تجارت ایرانتال درخواست کنم

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *